לתיאום פגישת ייעוץ אישית התקשרו
 
072-3251603
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
*
 
*
 
 
 
 
 
 
השדות המסומנים ב-* הם שדות חובה
 
** לא נשתמש או נעביר את המידע האישי שלך
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מה ההבדל בין יועץ חשמל לקבלן ביצוע?

 
 
 
זה אולי נראה כמו אותו התפקיד למי שמסתכל מהצד אבל בפועל אין שום קשר בין תפקיד של יועץ חשמל לתפקידו של קבלן הביצוע. התפקידים שונים, תחומי האחריות שלהם שונים, הכשרתם שונה ועבודתם שונה.
 
נכון, הם משלימים האחד את השני בעבודתם, אך הם אינם יכולים לבצע אחד את עבודתו של השני. בעוד יועץ חשמל יהיה האחראי על תכנון מערכות החשמל, הקבלן המבצע תפקידו כשמו, לבצע את התוכנית בפועל. אומנם עבודתם משלימה האחד את השני והם תלויים האחד בשני אבל קבלן ביצוע לא יכול לעשות את עבודתו של היועץ ואילו היועץ לא ידע לעשות את העבודה בפועל, אותה מבצע הקבלן.
 

תפקיד קבלן הביצוע

 
תפקידו של קבלן הביצוע יהיה ליישם את התוכנה שאותה אפיין יועץ החשמל במלואה. הוא יזמין את החומרים, יבצע את ההתקנה בשטח ויהיה אחראי שלא לסטות מהתוכניות אותן קיבל. הוא יבצע את החפירות, הקדיחות, הקמת התשתית, הצבת חוטי החשמל, השקעים, החיבורים, השנאים וכל מה שעוד נדרש בתוכנית שהכין היועץ. הוא האחראי על כל מה שקשור לביצוע בפועל של תוכנית תשתיות החשמל בכל שלביה. הוא גם זה שאחראי להבין האם השטח מתאים לתוכניות שקיבל מיועץ החשמל ובמידה וישנו איזה שהוא פער בעת העבודות בשטח להתייעץ איתו על מנת לפתור אותם בצורה הטובה ביותר.
 
 
 

תפקיד יועצי החשמל

 
אל מול עבודת קבלן החשמל, נמצאת עבודת יועץ חשמל. תפקידו המקצועי הוא לאפיין מלכתחילה ולתכנן את כל החשמל במשנה כשעבודתו בשלבים הראשוניים של הפרויקט. התפקיד שלו חשוב במיוחד מאחר והוא זה שקובע איך תיראה מערכת החשמל כולה וכמה יעילה היא תהיה. הוא מתכנן היכן ימוקמו נקודות החשמל, שקעי החשמל והחיבורים שלו. תוכנית החשמל המפורטת היא פרי יצירתו והוא מעביר אותה ליישום מלא של קבלן הביצוע. הסמכתו של יועץ החשמל היא הנדסת חשמל והוא חייב הסמכה מתאימה על מנת לעסוק בתחום.
 

התלות שבין התפקידים

 
כאמור עבודת חשמל מקצועית ואמינה תלויה בשני התפקידים האלו ובחיבור בניהם. אם אחד מהם מפשל, כל עבודתו של השני לא משנה. שניהם צריכים לעבוד יחד ולהשלים אחד את השני. לכן ישנן גם חברות רבות בתחום שמספקות את שתי השירותים יחד. תמיד בשטח עלולות לצוץ הפתעות ולכן הקשר בין היועץ לקבלן צריך להיות תמידי, כדי לפתור בעיות בשטח במהירות וביעילות. בעוד הקבלן מכיר היטב את העבודה בשטח, היועץ יהיה מומחה למה תוכנן בה ולכן הסנכרון ביניהם יוכל להביא למקסימום בתשתית החשמל. כשקבלן הביצוע ידע לייעץ ליועץ החשמל והפוך.

לסיכום, קבלן ביצוע טוב יהיה כזה שיתייעץ באופן קבוע עם יועץ חשמל במידת הצורך, תוך שהוא עוקב באדיקות אחר ההוראות אותם קיבל. יועץ חשמל טוב יהיה כזה שמתייעץ עם הקבלן בשטח עוד לפני התכנון ותוך כדי העבודה ומקבל ממנו הערות, כמי שמכיר את השטח טוב. בפועל, לעיתי מדובר באותו האדם או באותה החברה, כך ניתן להבטיח סימביוזה של הדברים ולהגיע למערכת חשמל טובה לאורך זמן.