בדיקת הארקה בבית

תוכן עניינים

הארקה היא אמצעי למניעת התחשמלות שחובה להתקין בכל בית.
בישראל החוק מחייב בדיקת הארקה בכל חלל שבו שוהים בני אדם לצד מכשירים חשמליים. הארקה בבית היא למעשה מערכת בטיחות חשמלית שמטרתה להגן על כל באי הבית מכל מקרה של התחשמלות. מערכת החשמל שקיימת בכל דירה וחלל, תהיה מורכבת משלושה כבלים שנמצאים בכל נקודת חשמל שקיימת בחלל עצמו – כבל פלוס וכבל מינוס שמעבירים זרם חשמל לנקודת החשמל. בעוד הכבל השלישי הוא כבל ההארקה שניתן לזהות אותו באמצעות הצבע הירוק – צהוב שלו והוא עובר בכל נקודות החשמל בבית וגם בנקודות החשמל שמגיעות עד לגג.

בדיקת הארקה ע"י בודק חשמל מוסמך

כיצד כבל הארקה מגן מפני התחשמלות?

  • כבל הארקה עובר בין כל נקודות החשמל בבית. תפקידו של כבל זה להעביר חשמל הזולג ממכשיר בשל תקלה אל האדמה במקום לחשמל את האדם הנוגע במכשיר. ממש כמו מים, גם חשמל זורם כלפי מטה אל הקרקע.
  • במקום שאותו חשמל הזולג מן המכשיר יגיע לקרקע דרך האדם הנוגע בו, הוא מגיע לקרקע באמצעות כבל הארקה. לכן, בדיקת הארקה היא הכרח לפני שעוברים לבית חדש, לאחר שיפוץ, מדי 10 שנים בדירות חדשות וכל חמש שנים בדירות ישנות וכמובן אם יש סימנים שמדליקים נורה אדומה כמו כשמרגישים זרם, אפילו קל, בנגיעה במכשיר. כבל הארקה חייב להיות תמיד בכל מערכת חשמל, כאמור גם על פי חוק. חשוב לא להתבלבל: גם אם ישנו מפסק פחת הדבר לא מחליף הארקה.
 
במידה וקיימת תקלה בזרימת החשמל, החשמל יכול לזלוג החוצה מהמכשיר החשמלי. מאחר וחשמל תמיד זורם לכיוון הקרקע, ומכיוון שהגוף שלנו מוביל חשמל, הגוף שלנו יהווה לזרם החשמל נתיב ישיר לכיוון הרצפה וכך למעשה אנו עלולים להתחשמל. התפקיד של כבל ההארקה יהיה לספק "נתיב מילוט" שיאפשר לחשמל לזרום לאדמה בזמן תקלה וכך נימנע מהתחשמלות.

כיצד מתבצעת בדיקת הארקה?

בדיקת הארקה לבית חייבת להתבצע על ידי חשמלאי מוסמך אשר עבר הכשרה והוא בעל תעודה רשמית המורה על כך שהוא רשאי לעשות זאת. את הבדיקה מבצעים באמצעות מכשיר ייעודי הנקרא לופ טסטר או LT בקיצור. את המכשיר מחברים מצד אחד להארקה ומצד שני לכבל הפאזה. הבדיקה היא רמת ההתנגדות שישנה בהארקה שצריכה להיות מספיקה על מנת למנוע את ההתחשמלות. המדידה נעשית בנקודות החשמל השונות ובלוח החשמל הזמני. מומלץ מאוד לבדוק את נקודת החשמל של הדוד. בדיקת הארקה היא בדיקה קצרה שלוקחת, גם כאשר היא נעשית ביסודיות, בסביבות עשר דקות, כל עוד מבצע אותה חשמלאי מוסמך ובעל ניסיון.

מתי צריך לבצע בדיקת הארקה

כל מקום או חלל שמכיל אנשים ומכשירים חשמליים יחייב הארקה. גם אם קיים 'ממסר פחת', שתפקידו להפסיק את זרימת החשמל בבית כשיש עוצמת זרם לא תקינה או בריחת חשמל, עדיין יש צורך בהארקה, שכן שתי המערכות הללו יחד משלימות אחת את השנייה. מערכת ההארקה תאפשר למערכת הפחת להיות רגישה הרבה יותר לכל זליגה של חשמל ותהפוך אותה ליעילה מאוד.

מה הסיכונים אם לא עושים את הבדיקה?

הארקה היא "נתיב מילוט" של כל זרם חשמלי, שמאפשר בכל מצב שיש קצר והתחשמלות שחרור של מטען חשמלי במערכת החשמל של החלל ישירות לתוך הקרקע. כאשר מערכת ההארקה הינה תקינה, הסיכוי להתחשמלות של דיירי הבית הינו מזערי והנזק מפני התחשמלות הרבה פחות חמור, אולם במידה ואין הארקה או שמא לא נבדקה מעל לכמה שנים, דיירי הבית חשופים לסכנת חיים ממשית של התחשמלות!

בדיקת הארקה בבית

איך לבחור את מבצע הבדיקה?

 
  • לא כל אחד מוסמך לבצע הארקה, רק חשמלאי בדרגת חשמלאי מוסמך רשאי לבצע בדיקת הארקה שנחשבת שתואמת את כל תקנות החוק. בכל בדיקה שתרצו לעשות וודאו קודם לכן שמדובר בחשמלאי מוסמך מטעם משרד התמ"ת.
  • בדיקת ההארקה תתבצע על ידי מכשיר מיוחד ויעודי שנקרא – לופ טסטר אותו שיחובר מכיוון אחד לפאזה חשמלית ומכיוון השני להארקה. המכשיר מודד את העוצמה של הזרם ומחשב את רמת ההתנגדות בהארקה.
  • רמת ההתנגדות תשתנה בהתאם לכל חלל של בית, בודק הארקה מוסמך ידע לקבוע בוודאות אם אכן הערכים תקינים או לא והאם נדרש לבצע הארקה.
 
יוסי שמר הוא מהנדס חשמל המוסמך גם כבודק חשמל. הוא מומחה ובעל ניסיון רב בבדיקת מערכות חשמל מורכבות. מלבד בדיקת הארקה לבית הוא מבצע בדיקות גם במבנים בהם מערכות החשמל סבוכות הרבה יותר כמו מפעלים, חברות, משרדים ועוד.. אין ספק שכאשר החשמלאי המבצע עבורכם את הבדיקה הוא גם בודק חשמל ויועץ חשמל אתם נמצאים בידיים טובות. לכל שאלה יוסי שמר ישמח לעמוד לרשותכם! 🙂

עברתם לדירה חדשה? מרגישים שהחשמל בבית קופץ? מכשירים מקצרים? אל תזלזלו!
חשוב לפנות לחשמלאי מוסמך ומקצועי לביצוע בדיקת הארקה מקצועית – לביטחון שלכם!

תפריט נגישות

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא
073-7750183