איך בדיקת הארקה תקופתית יכולה להציל חיים?

יש סימנים שיכולים להעיד על כך שמערכת ההארקה בבית לא תקינה וחשוב לזכור שסימנים אלה יצילו חיים! לא פעם שמענו על תרחישים טרגיים ועצובים שאנשים התחשמלו בבית שלהם או במקום העבודה בשל הארקה לא תקינה. מדובר כאמור בסכנת חיים. במאמר לפניכם נסביר כיצד בדיקה תקופתית יכולה להציל חיים.

מהי מערכת הארקה ולמה היא חשובה?

כל בית וחלל ששוהים בו אנשים ומכשירי חשמל מחייב שתהיה בו הארקה תקינה שתגרום לניתוק של אספקת הזרם למכשירי החשמל בזמן שמכשיר מחושמל בגלל בעיה וליקוי. הארקה היא בעצם החיבור שיש בין הקרקע לבין כל מכשיר חשמלי שנמצא בחלל והיא תאותת על בעיה באמצעות מוליך שיאפשר סגירה של המעגל החשמלי לאדמה בכל מצב של תקלה באחד המכשירים. בהתאם לחוק הארקת יסוד, חובה לבדוק את תקינותה של מערכת הארקה כל עשר שנים. בבתים ישנים החוק מחייב כל חמש שנים.

איך תזהו שיש בעיה?

לפני הכל חשוב לציין שלא נוכל למצוא סימן שנגלה לעין במידה ויש בעיה בארקה, לרוב התסמינים יהיו תחושה של זרם ממכשיר שהיה תקין ולפתע הוא מעביר זרם. אין מדובר בזרם שמגיע מידית של דלת או חלון, שכן מדובר בנגיעה במכשיר שהוא חשמלי או בברז שנמצא בחלל האמבטיה או במטבח. אלה ישלחו זרם חזק שעלול גם להטעין את היד, מה שאומר שבדקות לאחר מכן נמשיך לחוש בזרם חשמלי במגע עם כל משטח מתכתי. מצב זה מחייב בדיקה מידית של חשמלאי מוסמך שיבצע בדיקת הארקה ביתית.

בדיקת הארקה תקופתית

מה עשוי לגרום לבעיות בארקה?

החלפה של כל הצנרת מים בבית ממתכת לפלסטיק – בבתים ישנים רבים קיימת צנרת מים ממתכת שמשמשת כארקה. ברגע שמחליטים להחליף אותה לחומר אחר כמו פלסטיק, תיתכן פגיעה ממשית במערכת הארקה בבית.
בלאי – לאורך השנים חיבורים למערכת ההארקה עלולים להיחלש. זה הזמן לבצע החלפה של אותם חיבורים.
שיפוצים – במידה והחלל עבר שיפוץ כולל או תיקונים בתשתיות הבית, כל אלה יכולים לגרום לניתוק של מערכת הארקה.
גנבי מתכות – נשמע מוזר אבל זה קורה. לעיתים חלקים שונים של המערכת נמצאים מחוץ לחלל הבית או המשרד והם יכולים להיות בדיוק מה שגונבי המתכות מחפשים, ולא מעניין אותם בכלל שמעשה זה חושף אתכם לסכנה ממשית. לכן מומלץ מאוד לנעול כל ארון חשמל.

מי רשאי לבצע בדיקת הארקה תקופתית?

האדם היחיד שיכול לבצע הארקה מדי תקופה או לראשונה, הוא בודק חשמל מוסמך שיש לו את כל התעודות והמסמכים שמעידים על כך. הוא ידע לזהות את הבעיה, וכך להבטיח שהחלל לא יהווה סכנה לאף דייר. בדיקה תקופתית לרוב תהיה כל עשר שנים ובבתים ישנים ההמלצה כל חמש שנים. חשוב לזכור שחשמל זה לא צחוק, אנשים וילדים שאינם מכירים את כללי המשחק חשופים לסכנה ממשית במידה ולא קיימת הארקה בחלל בו הם גרים.

אתם כבר חמש שנים גרים באותה דירה? מעוניינים להיות סמוכים ובטוחים שמערכת הארקה שלכם עדיין תקינה?
יוסי שמר חשמלאי מוסמך ישמח לבצע עבורכם הארקה ולדאוג לביטחונכם האישי בחלל שלכם.

תפריט נגישות

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא
073-7750183